Rīgas Drošības Forums 2020

Ņemot vērā COVID-19 pandēmijas plašo izplatību un rūpējoties par sabiedrības drošību un veselību, 2020. gadā LĀI pielāgojās jaunākajām tendencēm un augsta līmeņa diskusijas, pirmo reizi, realizēja caur “Rīgas Drošības Foruma 2020” podkāstu sesijām. Diskusijas skaties zemāk jeb audio formātā klausies populārākajās podkāstu platformās - Apple Podcasts un Spotify.

Digitālais laikmets. Kā nosargāt demokrātiskās vērtības?

Digitālā laikmeta atnākšana tika uzskatīta par jaunu demokrātijas attīstības posmu visā pasaulē. Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas nodrošina lielāku piekļuvi zināšanām, rada platformu saziņas izveidei un paver jaunas iespējas. Tomēr neskatoties uz to, digitālajam laikmetam attīstoties, arvien vairāk iezīmējas arī laikmeta negatīvās puses un neapmierinātība. Augsta līmeņa sarunu ar Valsts prezidentu V.E. Egilu Levitu vada LĀI direktors, Rīgas Stradiņa universitātes profesors prof. Dr. Andris Sprūds.SkatītiesNATO astotajā desmitgadē: Kādi izaicinājumi mūs sagaida?

Augsta līmeņa saruna ar NATO ģenerālsekretāra vietnieci Baibu Braži. Sarunu vada Imants Lieģis, LĀI vecākais pētnieks, bijušais Latvijas Republikas vēstnieks Francijā, Beniluksa valstīs, NATO, Spānijas Karalistē, ES Politikas un drošības komitejākā kā arī bijušais Latvijas aizsardzības ministrs un esošais Eiropas Līderības tīkla (ELN) konsultatīvās padomes loceklis.


Skatīties

ASV vēlēšanas 2020: Ietekme uz transatlantisko drošību

Saruna par aizvadīto ASV prezidenta vēlēšanu ietekmi uz  transatlantiskajām attiecībām. Sarunu ar Eiropas pētiecības programmu vadītāju Vudro Vilsona Starptautiskajā centrā un Džonsa Hopkinsa Universitātes Padziļināto starptautisko attiecību pētniecības institūtā Vašingtonā, ASV prof. Danielu S. Hamiltonu vada LĀI vecākais pētnieks un Rīgas Stradiņa universitātes docents Dr. Māris Andžāns.


Skatīties

ES vieta pasaulē: Kurp virzās Eiropa?

Sarunā par ES ārpolitiku piedalās Dr. Natālija Toči, Itālijas Ārpolitikas institūta direktore, Tībingenes Universitātes goda profesore un ES Augstākā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzepa Borela padomniece un Dr. Kajs Olafs Langs, Vecākais pētnieks Vācijas Starptautisko un Drošības lietu institūtā (SWP). Sarunu vada Dr. Edijs Bošs, LĀI asociētais pētnieks, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors un žurnālists.  


Skatīties

Pagātnē lūkojošies autokrāti Eiroatlantiskajā drošības telpā

Piektajā sērijā tiek apspriestas Baltkrievijas iekšējās un ārējās attīstības perspektīvas, ES un NATO loma, Krievijas intereses un notikumu ietekme uz transatlantisko sabiedrību. Diskusijā piedalās Valdis Zatlers, Latvijas Valsts prezidents (2007 - 2011); Marčins Pšidačs, Polijas Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks un Arkādijs Mošes, Somijas Ārpolitikas institūta programmu direktors. Diskusiju vada: Mārtiņš Vargulis, LĀI pētnieks.


Skatīties

Partijas jaunie atklājumi: NATO un Ķīna

Sestā epizode tika dalīta divās daļās. Divu diskusiju laikā tika pārrunāta NATO 2030 projekta programma attiecībā uz Ķīnu. Pirmajā diskusiju daļā piedāvājam sarunu ar Dzjina Luna, Šanhajas Starptautisko pētījumu institūta Eiropas pētījumu centra direktora vietnieci. Otrajā diskusijas daļā piedāvājam sarunu ar autoru un vēsturnieku, mūsdienu Āzijas pētnieku Hūvera institūtā un Stenfordas Universitātē ASV, Maiklu R. Auslinu. Sarunas vada Dr. Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova, politoloģe, Āzijas programmas (LĀI) vadītāja. 


Skatīties
Klimata pārmaiņas un starptautiskā drošība: Kā tīra enerģija atjaunos ģeopolitiku?

Septītajā sērijā tiek apspriesta klimata pārmaiņu ietekme uz starptautisko drošību. Diskusijas dalībnieki Adams Giburžē - Četvertiņskis, Valsts sekretāra vietnieks, Klimata un vides ministrija, Polija; Andris Kužnieks, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja p.i. Diskusiju vada: Reinis Āboltiņš, Enerģētikas eksperts, Rīgas Tehniskās universitātes pētnieks.


Skatīties

Dzimte, populisms un neliberālisms 21. gadsimtā

Astotajā sērijā apspriedām dzimtes, populisma un neliberālisma lomu mūsdienu sabiedrībā. Diskusijas dailbnieces Beta Varoņuka, Politikas vadītāja Vienlīdzības fondā, koordinē rezolūcijas "Sievietes, Miers un Drošība" tīklojumu Kanādā (WPSN-C), ir NATO Pilsoniskās sabiedrības komitejas par rezolūciju "Sievietes, Miers un Drošība" locekle, viena no pilsoniskās sabiebiedrības konsultāciju organizētājām laikā, kad Kanāda attīstīja nacionālās darbības plānu rezolīcijas "Sievietes, Miers un Drošība" ietvaros un Klara Kabrera Brasero, Dzimumu līdztiesības vēstniece ārpolitikā, Spānija. Sarunu vadīja: Elizabete Vizgunova, LĀI asociētā pētniece un Sabiedrības politikas pārvaldības institūta pētniece Lietuvā.


Skatīties

Mūsdienu sabiedrības noturība

Noslēdzošajā "Rīgas Drošības Foruma 2020" podkāstu sērijā mēs apspriedām mūsdienu sabiedrības noturību. Kā izskatītos ‘noturīga’ mūsdienu sabiedrība? Kā palielināt izpratni par iespējamiem riskiem un virzīties uz ilgtspējīgāku un iekļaujošāku politiku? Diskusijā piedalījās Bai Tunduns, Filosofijas profesors, Fudānas universitātē, Ķīnā un Rodžers A. Ritvo, Goda profesors, Auburnas universitātē Montgomerijā. Diskusiju vadīja Sintija Broka, LĀI pētniece. 


Skatīties

Rīgas Drošības Forums 2019

2019. gada 13. septembrī LĀI sadarbībā ar partneriem pirmo reizi organizēja augsta līmeņa debates ar nosaukumu  Rīgas Drošības Forums 2019. Video ierakstus no katras diskusijas (angļu valodā) skatiet zemāk. 

Rīgas Drošības Foruma 2019 debates (angļu valodā)

Dažādos formātos dalībnieki apsprieda NATO sasniegumus un izaicinājumus, tostarp Baltijas valstu lomu NATO, NATO un Krievijas attiecības, transatlantiskās drošības koncepciju, kā arī jaunos drošības izaicinājumus.

Skatīties